Pētījums
"Paniņu funkcionālo īpašību novērtējums"
Ir atvērta pieteikšanās dalībai
PĒTĪJUMĀ AICINĀTAS PIEDALĪTIES SIEVIETES (45-55 GADI) PERIMENOPAUZĒ (DZĪVES POSMS PIRMS MENOPAUZES) AR PAAUGSTINĀTU ZEMA BLĪVUMA LIPOPROTEĪNU HOLESTERĪNA LĪMENI (ZBL 3,01-4,12 MMOL/L) PĒDĒJO SEŠU MĒNEŠU LAIKĀ
Sievietes veselība hormonālo izmaiņu laikā
Pētījuma rezultātā Jums būs iespēja gūt ieskatu par uzturvielu nodrošinājumu no savas ēdienkartes, saņemt asins lipīdu profila analīzes.

Dalība pētījumā ietver anketas un uztura dienasgrāmatu aizpildīšanu:
- anketa ar vispārīgiem jautājumiem (sociodemogrāfiskie, uztura paradumi, veselības stāvoklis u.c.);
- 72-stundu uztura dienasgrāmata, kurā brīvā formā būs jāpiereģistrē visu apēsto par trīs dienām;
- pārtikas patēriņa biežuma anketa)

Pirms pētījuma sākuma un pētījuma beigās tiks veiktas asins analīzes (KH, ZBL, ABL, TG, ALAT, glikoze).

, un, iespējams, regulāru paniņu lietošanu uzturā pētījuma laikā (28 dienas, 250 ml dienā). Asins analīzes, uztura analīze un paniņu nodrošinājums (pētījuma grupai) pētījuma ietvaros ir bezmaksas.

Sievietes veselība hormonālo izmaiņu laikā
Sievietes dzīves cikla hormonālās izmaiņas ietekmē lipīdu profilu. Pāreja no reproduktīvā vecuma uz menopauzi visbiežāk notiek 45-55 gados un šajā laikā zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ZBL) līmenis palielinās vidēji par 2 mg/dL (0,11 mmol/L) gadā. Tajā pašā laikā novecošana ir saistīta ar kopējā holesterīna (KH) un triglicerīdu (TG) līmeņa paaugstināšanos un augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna (ABL) samazināšanos. Šādas lipīdu profila izmaiņas paaugstina kardiovaskulāro slimību (KVS) attistības risku, kas ir izplatītākais nāves cēlonis gan Eiropā, gan Latvijā. Paniņas ir piena pārstrādes blakusprodukts, ko iegūst, gatavojot sviestu, un kas ir bagāts ar polārajiem lipīdiem. Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka sfingolipīdi pazemina holesterīna līmeni, bet in vivo pētījumu trūkst. Paniņu lietošana var samazināt holesterīna koncentrāciju asins plazmā, kavējot tā biopieejamību zarnās.
Pētījuma iekļaušanas kritēriji:
● sievietes;
● perimenopauzē;
● 45-55 gadi;
● pēdējo 6 mēnešu laikā bija konstatēts mēreni paaugstināts zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBL) līmenis (ZBL 3,01-4,12 mmol/L);
● pēdējo 6 mēnešu laikā stabils ķermeņa svars (+/- 2 kg).